Jaki zastosować akumulator ?
Pytanie to niejednokrotnie zada sobie każdy, kto zajmuje się tematyką rezerwowego zasilania. W artykule tym postaramy się zakreślić rozległość tematu.
Dlaczego akumulator AGM
W ciągu ostatnich trzydziestu lat w stabilnym sektorze baterii stacjonarnych dokonano na świecie znaczącego skoku technologicznego. Było to możliwe dzięki pojawieniu się na rynku konkurencyjnej do technologii klasycznej z ciekłym elektrolitem, technologii VRLA (valve regulated lead acid), czyli baterii kwasowo-ołowiowych z regulacją zaworową często zwanych bateriami z rekombinacją , bądź bateriami „bezobsługowymi” w ujęciu marketingowym.
Sprawa bezobsługowości (rozumiana jako brak konieczności okresowych kompensacji ubytków wody z systemu) została rozwiązana poprzez szereg zabiegów technologicznych. Zmieniono stopy siatek płyt akumulatorowych i separatory, dobrano optymalne materiały na kontenery bateryjne, zapewniono właściwe uszczelnienie systemu (czyli połączenie wieczka z kontenerem i uszczelnienie wyprowadzenia biegunów). Zastosowano zamiast korka bateryjnego zawory samouszczelniające się jednostronnego działania, a elektrolit uwięziono w macie gąbczastego separatora (technologia AGM) lub w strukturze żelu krzemowego (technologia żelowa).
Nie wnikając w szczegóły należy stwierdzić iż obie technologie stosowane są w aplikacjach średnich i dużych mocy (pojemności 100 – 3000Ah). W zakresie małych mocy (poniżej 100Ah) technologia AGM praktycznie zdominowała rynek. Należy także zauważyć, iż w miarę napływu nowych doświadczeń eksploatacyjnych akumulatory AGM , o dużych wydatkach prądowych w krótkich czasach wypierają akumulatory wykonane w technologii żelowej z systemów o dużej autonomii podtrzymania. Spowodowane jest to zarówno parametrami eksploatacyjnymi jak i znacząco większym kosztem wykonania akumulatora żelowego w stosunku do AGM.
My mamy doświadczenie!
Firma LAMET jest dystrybutorem akumulatorów, znanych marek: ACUMAX, CSB (dawniej HITACHI), CTM, EUROPOWER,YUASA.
Specjalizujemy się w dystrybucji szczelnych, bezobsługowych akumulatorów kwasowo-ołowiowych (VRLA), znajdujących szerokie zastosowanie we wszelkiego rodzaju urządzeniach stacjonarnych i mobilnych spełniających funkcje bezprzerwowego zasilania w przypadkach awaryjnych.
To co nas wyróżnia z pośród wielu dostawców akumulatorów – zwracamy szczególną uwagę do powtarzalności parametrów w serii. Ma to szczególne znaczenie przy pracy dużej ilości akumulatorów np.: w UPS-ach czy centralnych systemach oświetlenia awaryjnego.
Wykonujemy testy jakościowe bezpośrednio przed dostawą eliminując w ten sposób możliwość dostarczenia klientowi wadliwych produktów.
Opierając się na wieloletnich doświadczeniach z zakresu eksploatacji i realizacji licznych projektów zasilania awaryjnego oprócz baterii oferujemy pakiet usług związanych z akumulatorami. Nie trzeba zwracać Państwa uwagi na fakt jak ważnym elementem sieci zasilającej jest symboliczny UPS i jego prawidłowa praca. Niezawodność i efektywny czas pracy systemów zasilania awaryjnego w dużej mierze zależy od prawidłowej eksploatacji i fachowej obsługi serwisowej akumulatorów. W związku z tym szczególną uwagę przykładamy na systematyczne przeglądy i konserwacje z naciskiem na najczulszy element jakim są baterie. Dzięki temu jesteśmy w stanie utrzymać Państwa systemy w dobrej kondycji, eliminując potencjalne awarie oraz wydłużając czas eksploatacji baterii. Prawidłowo serwisowany system zasilania awaryjnego można nazwać dopiero bezprzerwowym.
Poprzez uwypuklenie szczególnych zalet oferowanych przez nas akumulatorów chcielibyśym zachęcić Państwa do korzystania i polecenia innym użytkownikom naszych baterii.
Co warto wiedzieć?
Oferowane przez nas akumulatory marki CSB stanowią baterie nowej generacji. Zawdzięczają to odpowiednio ukształtowanej charakterystyce rozładowania dającej bardzo duże wartości mocy przy krótkich rozładowaniach, i stosunkowo niewielkich gabarytach. Akumulatory te wyróżnia niespotykana powtarzalność parametrów. Zapewne jest to jedna z cech która wpłynęła na wybór CSB jako dostawcy baterii do zasilaczy UPS Koncernu APC by Schneider Electric.
Akumulatory Akumax, Europower, CTM i Yuasa również są pewnym źródłem energii mogącym pracować przez długie lata w Państwa aplikacjach. Głównymi cechami użytkowymi powyższych serii jest:
-możliwość pracy w dowolnej pozycji z wyjątkiem położenia „do góry nogami”.
-obudowy standardowo wykonane z trudnopalnych żywic ABS oznaczonych jako UL 94 HB. Ze względu na specjalną konstrukcję żebrowaną obudowy charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną.
-oferowane akumulatory produkowane są w systemie jakości ISO 9001 (FM 10626) i ISO 14001. Odpowiadają normie IEC 896-2, Klasyfikowane są zgodnie z wymogami lotnictwa (IATA) jako „nie cieknące”.
-akumulatory wykonane są jako bezobsługowe, szczelne z regulacją zaworową. Materiałem absorbującym elektrolit jest mata z włókna szklanego (czyli technologia AGM). Przy takiej konstrukcji skuteczność rekombinacji gazu wynosi ponad 99%.
-istnieje wiele typów akumulatorów. Daje to możliwość precyzyjnego ich doboru do charakteru stosowanej aplikacji.
Akumulatory możemy podzielić ze względu na przeznaczenie do:
- pracy buforowej
- pracy cyklicznej
- zasilaczy wymagających od baterii dużej gęstości energii
- urządzeń pracujących w trudnych warunkach klimatycznych
- bardzo długich czasów rozładowania